top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıRelocalist

Yabancılar İçin Çalışma İzni İptali

Güncelleme tarihi: 7 Kas 2023

Yabancılar için çalışma izni iptali konusu hem işverenler hem de yabancı çalışanlar için merak edilen bir husustur. İşverenlerin yabancı çalışanlarının çalışma izinlerini iptal etmek istedikleri zaman, e-Devlet üzerinden gerekli başvuruları yapmaları gerekiyor. İlk olarak e-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra, yabancı otomasyon sistemi üzerinden istenen belgeleri yüklemeleri gerekir. Yabancı çalışma izni iptali e-Devlet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor olsa bile, profesyonel bir destek alınarak işlemlerin yapılması daha sağlıklı olabilir.

Bakanlık tarafından istenen belgeler ve otomasyon sistemleri sürekli olarak güncellendiği için, sürekli olarak takipte kalınması önemlidir. Eğer ki, yabancı çalışanın çalışma izni kartı işverende ise, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adresine kargo veya elden teslimi sağlanmalıdır.

Yabancı çalışanın SGK çıkışı konusunda ise, dilekçe tarihi baz alınarak o tarihten itibaren çıkışın yapılması mümkündür.


Yabancı Çalışma İzni İptali Nasıl Yapılır?


Öncelikle, izin iptali yapacak olan kullanıcının daha öncesinde işveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı olması önemlidir. Kullanıcının başlangıçta turkiye.gov.tr üzerinden sisteme giriş yapması ve izin iptali gerçekleştirilecek işveren kaydını seçmesi gerekir.

İzin iptali gerçekleştirilecek işveren kaydı seçildikten sonra, sistem üzerinde yer alan Başvuru İşlemleri Menüsü üzerinden ‘sonuçlanmış başvurular’ linki açılır. İzin iptali yapılacak başvuru satırı seçilerek izin sonrası işlemlerin seçilmesi gerekir. İzin sonrası işlemler içerisinde de izin sonlandırma butonuna tıklayarak yeni açılan sayfadaki yazıya anladım denmelidir.

Eski sisteme göre kullanıcılar izin iptal dilekçelerini otomasyona kendileri yüklemekteydiler. Ancak, Bakanlık tarafından getirilen güncelleme ile kullanıcıların dilekçelerini yüklemelerine gerek kalmaz. Yabancı çalışma izni iptal dilekçeleri artık sisteme yüklenmiyor, sistem tarafından otomatik olarak oluşturuluyor.

İşverenin, yabancı personelin sigorta çıkışı yapıldıktan sonraki tarihten itibaren 15 gün içerisinde iptal bildirimini yapma yükümlülüğü bulunur.

Yabancı çalışma izni iptali süreçleri ve güncel otomasyon sistemi ile ilgili olarak daha fazla detaya ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yabancılar İçin Oturma İzni gibi farklı konularda da profesyonel destek alabilirsiniz!


Çalışma İzni İptal Olan Yabancı Çalışanlar Turizm İkamet İzni Alabilir mi?


Geçmiş zamandaki uygulamalara göre, özellikle yurt dışından başvuru yaparak çalışma izni alan kişilerin izinleri iptal edildiğinde turizm amaçlı kısa dönem izinler verilebiliyordu. Ancak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün çıkardığı genelgeye göre, çalışma izni iptal olan yabancılar Türkiye’de 1 yıl süreli turizm kısa dönem izinlerini alamıyorlar.

Güncel olarak çıkan genelgelerin takip edilmesi çalışma izni iptal olan yabancılar için önem arz eder. Aksi taktirde, iptal sonrasında kendilerine verilen süre içerisinde ülkeyi terk etmeyen yabancı kişiler için farklı yaptırımlar da uygulanabilir.

Yabancı çalışma izni iptal olan ancak Türkiye’de legal olarak kalmaya devam etmek isteyenler için Relocalist olarak profesyonel destek ve çözüm önerileri sunuyoruz.


Yabancı Çalışma İzni Sorgulama

Çalışma izninin iptal olup olmadığını merak edenler ya da ilk başvuru süreçlerinden sonraki onayı bekleyenler yabancı çalışma izni sorgulama konusuna önem veriyorlar. T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesi üzerinden yabancı çalışma izni sorgulama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilir.

Çalışma izni sorgulama ekranında, sorgulanacak olan başvurunun türü, yabancı kişinin kimlik numarası ya da referans numarası, başvuru numarası bilgilerinin girilmesi istenir. İstenilen bilgiler girildikten sonra oldukça hızlı ve basit bir şekilde çalışma izninin güncel durumu kontrol edilebilir.

Yabancı çalışma izni süreçlerinin işleyişi ve yabancı çalışma izni sorgulama gibi konular hakkında detaylı bilgiler almak için Yabancı Çalışma İzni sayfamızı inceleye

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page