top of page
 • YABANCI ÇALIŞANIMIZIN PASAPORT SÜRESİ DOLMUŞ. İKAMET YA DA ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU YAPABİLİR MİYİZ?
  Hayır, 1 yıllık izin alabilmek için yabancı çalışanların pasaportlarının en az 1 yıl daha geçerlilik süresi olmalıdır.
 • TÜRK TEMSİLCİLİĞİ'NDEN REFERANS KODU ALDIKTAN SONRA KAÇ GÜN İÇİNDE AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NA BAŞVURUDA BULUNMAK ZORUNDADIR?
  10 gün içinde başvuruda bulunmak zorundadır. Aksi taktirde tekrar referans kodu almalıdır.
 • EV HİZMETLİLERİN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURULARI NORMAL ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSUNDAN FARKLI MIDIR?
  Evet, gerekli evrak listesi ve başvuru tipi normal çalışma izni başvurusundan farklıdır.
 • ÇALIŞMA İZNİ ONAYLANDIKTAN SONRA YABANCI ÇALIŞAN NE YAPMALIDIR ?
  Ülkesinde bulunan Türk Temsilciliği’nde vizesini uzattırmalıdır. Türkiye’ye ancak bu uzatılmış vizeyle giriş yapabilir ve çalışmaya başlayabilir.
 • ÇALIŞANIMIZIN İZNİ ONAYLANDI. SGK GİRİŞİNİ HEMEN Mİ YAPMALIYIM?
  İzin başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içinde SGK girişi yapılabilir.
 • ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURULARINDA HERHANGİ BİR MESLEK KISITI VAR MIDIR?
  Evet, diş hekimleri, dişçilik, eczacılık, özel hastanelerde sorumlu müdürlük, avukatlık, noterlik, özel güvenlik görevlisi, Kara suları dahilinde balık, istiridye, midye, sünger, inci, mercan ihracı, dalgıçlık, arayıcılık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, katiplik, tayfalık vb., gümrük müşavirliği, turist rehberliği, hasta bakıcılar ve veterinerler Türkiye’de çalışma izni başvurusu yapamaz.
 • 5 TÜRK ÇALIŞANIMIZ OLMADIĞI İÇİN ŞİRKETİMİZ İÇİN ÇOK KRİTİK BİR POZİSYONDA ÇALIŞACAK OLAN YABANCI ÇALIŞANI İSTİHDAM EDEMİYORUM. NE YAPABİLİRİM?
  Bordrolama hizmetimiz sayesinde şirket olarak yabancı çalıştırma kriterlerine uymak zorunda kalmadan aylık bir hizmet bedeli karşılığında bu kriterlere uyan bir şirkette istihdam edebiliriz.
 • İLK DEFA ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU YAPACAK OLAN BİR YABANCI NASIL BİR YOL İZLEMELİDİR?
  Eğer geçerli bir ikamet tezkeresi yok ise ülkesinde bulunan Türk Temsilciliği’ne giderek gerekli evraklarını sunup bir referans kodu almalıdır.
 • TÜRKİYE'DEN YURT DIŞINA GÖNDERİP ORADA ÇALIŞMASINI İSTEDİĞİMİZ ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN NASIL BİR DESTEK VERİYORSUNUZ?
  Neredeyse ülkeden bağımsız olarak 100’ün üzerindeki ülkeye Türkiye’den çalışan gönderimi konusunda köprü vazifesi görüp çalışılacak ülkelerdeki mevzuatlarla ilgili müşterilerimize Türkiye’de olduğu gibi uzman kadrolarımızla destek verebiliyoruz. Çalışma ve oturma izinleri, vizeler, patentler, vatandaşlık başvurusu işlemleri gibi hizmetlerimizin yanı sıra ilgili ülkede gereksinim duyacağını her türlü hizmeti lokal çözüm ortaklarımız aracılığıyla sizlere sunuyoruz. En büyük avantajınız hem ilgili ülkede hem de Türkiye’de sizinle ilgilenen uzman şirketler hiç bir açık bırakmadan çalışanlarınızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir.
 • İKAMET TEZKERESİ OLAN BİR YABANCI ÇALIŞAN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSUNU NASIL YAPMALIDIR?
  Geçerli bir ikamet izni olan bir çalışan başvuru sürecini ülkesindeki Türk Temsilciliği’nden başlatmak zorunda değildir. Tüm işlemler Türkiye’de yürütülebilir.
 • ÜST DÜZEY YABANCI YÖNETİCİMİZ YURT DIŞINDAKİ ARACINI TÜRKİYE'YE GETİRMEK İSTİYOR. NE YAPMALIYIZ?
  Yabancı uyruklu kişiler araçlarını ya ithalat yoluyla daimi olarak ya da 2 yıllığına geçici olarak Türkiye’ye sokabilirler. Bunun için öncelikle araç ruhsatı ve araçla ilgili bilgileri bizimle paylaşmanız sonrasında aracın Türkiye’ye getirilmesi konusunda gümrük ve nakliye işlemleri dahil baştan sona hizmet verebiliriz.
 • EV HİZMETLİLERİ İÇİN ÖDENEN SGK PRİMİ STANDART MIDIR?
  Hayır, Ev hizmetlilerin SGK prim ödemelerinde teşvik vardır. Bu yüzden normale göre daha düşük bir meblağdır.
 • YABANCI ÇALIŞTIRMAK İÇİN GEREKLİ KRİTERLER NELER?
  5 Türk çalışana karşılık 1 yabancı çalıştırma hakkı bulunmaktadır. Bunun yanında şirketin ödenmiş sermayesinin 100 bin TL veya yıllık brüt satış tutarının 800 bin TL veya yıllık ihracatının USD 250 bin olması gerekmektedir.
 • YABANCI YÖNETİCİMİZ ARACINI TÜRKİYE'YE HANGİ ŞARTLAR ALTINDA GEÇİCİ OLARAK GETİREBİLİR?
  Bunun için 2 temel şart vardır.Arabasının ruhsat ve plakasının kendi adına olması ve aracı getirdiği tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içinde 6 aydan fazla Türkiye dışında yaşamış/kalmış olması gerekir.

Sorunuzun Cevabını Bulamadınız mı?

Bizi Arayın: 

Tel : +90 212 294 61 70

Gsm : +90 533 253 61 70

bottom of page